Meist
Surju Kool
Asume Pärnumaal, umbkaudu Pärnu ja Kilingi-Nõmme vahel. Koolihariduse dokumenteeritud ajalugu siinkandis algab juba 17. sajandist. 2000. aastal valmis meil uus koolimaja, veidi hiljem staadion ja võimla. 2009. aastal valmis kooli juurdeehitusena lasteaiahoone.
1. septembrist 2020 liideti lasteaed Surju Põhikooliga, ühendatud õppeasutus sai nimeks Surju Kool.
Hoonetekompleks asub looduslikult kaunis kohas, ümbritsetuna metsadest, kus jooksevad ringi karud, metssead, ilvesed ja siilid. Valda läbib ka mitu jõge (merepiiri kahjuks ei ole), millest suurim on Reiu jõgi. Jõgedes võib kohata peaaegu kõiki Eesti mageveekalade liike, kuid eraldi väärib ära märkimist Reiu Jõe Kala, keda on käinud püüdmas kõik meie kooli poisid, kuid siiani on ta kõigil kahjuks otsast ära läinud... Milline ülalnimetatud kala välja näeb, ei oska poisid öelda, aga igatahes olevat ta väga suur.
Meie aadress:
Surju Kool, Surju küla, Saarde Vald
86401 PÄRNU MAAKOND
Tel.: (+372 44) 30 445
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Surju Põhikooli kodukord
Surju Põhikooli kodukord (*.pdf)
(Kehtestatud direktori käskkirjaga 1-4/9, 11.10.2019)
Matemaatika
Matemaatikaga seotud linke internetis
Lõbus matemaatika - arvuta ja värvi. Autor: Rita Ojaste
Valemid põhikoolile (pdf allalaadimiseks, avaneb eraldi aknas)
Tarkvara Advanced Grapher tutvustus (pdf allalaadimiseks, avaneb eraldi aknas)
Advancer Grapher ülesanded (pdf allalaadimiseks, avaneb eraldi aknas)
Ajalugu
Surju Põhikooli ajalugu
Rahvajuttude järgi olnud Surju vallas kool juba Rootsi ajal. Esimesed kirjalikud teated pärinevad aastast 1770 Elisabeti koguduse protokollist, mil koguduse piirkonnas olnud 3 kooli:
- Elisabeti koguduse linnakool
- Uulu kool
- Surju kool
1851. a. on Uulu ja Surju piirkonnas juba 3 kooli:
- Uulu-Silla kool
- Surju kool (Surju surnuaia juures)
- Apostli-õigeusu kool end. Järsi talus
1887-1888. a. ehitatakse uus ap.-õigeusu koolimaja ehk Oru maja, kus peetakse ka jumalateenistusi.
1909 aastal põlevad Uulu-Silla kooli hooned maani maha ja Uulu kool jääb peavarjuta. Järgmisel aastal pakub mõisnik Aleksander Stael von Holstein vallale koolimajaks endiseid hobupostijaama hooneid. Kuigi rendileping pole vallale kasulik, see siiski sõlmitakse ning juba samal aastal peale remonti ja mõningast ümberehitust alustab Silla-Surju kool tööd. Surju vana koolimaja suletakse ning Surju ja Uulu lapsed koondatakse ühte kooli, kus esialgu on 4 klassi. Apostli-õigeusu kool jääb Oru majja edasi.
I. Maailmasõja ajal (1917-18) võetakse Silla-Surju kool sõjaväeosade käsutusse, rüüstatakse ja seoses sellega 1917. a. ajutiselt suletakse. 1918. a. algab õppetöö uuesti. Õpilasi on 77.
1929. a. muudetakse kool 6-klassiliseks algkooliks.
1931-1932. a. Kuna postijaama hoone on jäänud väikeseks, ehitatakse uus koolimaja.
1950/51. õ.-a. avatakse Surjus uus 4-klassiline kool - Surju Ülejõe Algkool.
1952 tunnistati Surju kooli õpilasorkester Heinrich Meri juhatamisel rajooni parimaks. Samal aastal tunnistati ka Surju pioneerimalev rajooni parimaks.
1954. a autasustati Surju 7-klassilist kooli väikese kuldmedaliga kolhooside abistamise ja õppe - katseaia töö organiseerimise eest.
Sinnani kasutati koolis petrooleumivalgustust. 1957 on kooli ajaloos tähtis aasta - majja saadi elektrivalgus. Nimelt andis Pärnu Metsakeskus koolile üle elektrigeneraatori. Hangiti materjale, sisseseade juures lõid käed külge kooli meesõpetajad ja 1. detsembril võidi pidada „elektripidu“.
1973/74. õ.-a. Kooliga liidetakse Surju-Ülejõe Algkool.
1974 - 1975 pandi koolis sisse veevärk. Teostati ulatuslik kapitaalremont. Suur osa oli siin lapsevanemate ühiskondlikul tööl. Toimus suur edasiminek töötingimuste osas. Kool tuli võitjaks sotsialistlikus võistluses. Algas sõprusfestivalide traditsioon - aastaid kohtuti vennasvabariikide õpilastega Lätist, Leedust, Valgevenest ja mujalt.
1976/1977 rajati Surju sovhoosi ja lapsevanemate abiga korvpalliväljak ja puhkepaigad ning viskesektorid, hüppekastid ja jalgpalliväravad staadionile.
1999. a. sügisel alustati uue koolihoone ehitusega, mille võtmed andis ehitaja üle 27. juunil 2000 a. Uue koolimaja pidulik avamine toimus 25. augustil 2000. Lindi lõikas läbi tolleaegne haridusminister Tõnis Lukas.
2004. a sügiseks valmis juurdeehitusena ka võimla osa ja 2009. aastal lasteaed. Nii on võimalik Surjus saada haridust 2- kuni 16-aastastel.
Arhiiv
Vanad-vanad asjad