Kevadvaheajal, kui õpilased nautisid koolist vaba nädalat, oli neli õpilast (Robert Andreas Verlin, Eke Tominga, Katariina Viik ja Anne-Belle Ilves) ning kaks õpetajat (Agnes Leemet ja Ele Jaanimägi) Comeniuse projekti raames külastamas Itaalia kooli. Reis algas lennukiga Riiast. Reisi raames läbiti  Bergamo, Milano, Gravellona ja Verbania linnu. Comeniuse projekti raames oli teistest riikidest kohal õpetajad ja õpilased Soomest, Poolast, Rumeeniast (kaks kooli), Hispaaniast ja Türgist.

Õpilased said näha ja tunda Itaalia elu lähemalt kui õpetajad, kuna elasid nädala Itaalia peredes. Kõik neli õpilast ööbisid perede juures ning päevaste tegevuste ajal ühinesid teiste õpilaste ja ka õpetajatega. Nädala jooksul nähti nii lund kui sooja maikuu ilma, soojematel päevadel oli väljas 16 soojakraadi. Esimesel päeval saime tuttavaks koolimaja ja koolirahvaga, kellega veetsime järgnevad päevad koos. Tervitussõnad Comeniuse projektis osalenutele ütles ka Gravellona linnapea. Imeilusate ilmade ja pilvitu taeva all sõideti paatidega graniidist pinnasel asuvatele saartele Maggiore järvel, külastastati Ristorante Belvedere’t ja lossi, mille suurus ja võimsus võttis higetuks. Milano tuuril nähti kultuurilisi vaatamisväärsusi nagu Dome’i katedraal ja La Scala teater. Osaleti koolis korraldatud spordivõistlusel, kus lõpuakordina Robert Andreas Verlin oma tantsuoskusega kõigi õpilaste lemmikuks sai, samal päeval istutasime koolihoovi puu, milleks oli kirss ning harjusime Itaalia sõbralike kommetega teiste inimeste suhtes, kooli vahetunnid olid selleks

 

ideaalne näide – poisid ja tüdrukud mängisid koos, kõigil oli lõbus ja kõiki kaasati tegevustesse.

See nädal oli kõigi osalenute jaoks imeline ning meeldejääv. Õpilastele jäi ka keelest üht-test külge, veetes aega itaalia õpilastega. Positiivset suhtumist ja sõbralikku käitumismalli peaksime ka Eestis nüüd rohkem propageerima.

 Järgmise sammuna projektis on Surju koolil kohustus korraldada Soome, Poola, Rumeenia, Hispaania, Itaalia ja Türgi riikide koolide esindajatale samaväärne nädal. Olgem ka siis rõõmsameelsed ja julged, tervitagem neid nii nagu meid Itaalias soojade kallistustega vastu võeti.

 

Õp. Ele Jaanimägi