Erasmus+ rahvusvahelise koostööprojekti „Dictionary of Mathematics“ raames oli sellel sügisvaheajal neljal Surju Kooli õpetajal võimalus osaleda õpirändel Kreekasse, et külastada partnerkooli ning jätkata tööd, mida alustasime juba aastal 2023. Lisaks meie koolile osalevad projektis 3rd Primary School of Chalastra kool Kreekast ja CEIP Profesor Carlos Socas Muñoz kool Ingeniost Gran Canarialt. Projekti eesmärgiks on I ja II kooliastme õpilaste matemaatikaõppe kvaliteedi parandamine, arendades probleemide lahendamise oskusi ja loovust läbi digitehnoloogia ning erinevate õppemeetodite ja -vahendite kaasamise õppetöösse. Projekti raames koostame veebipõhist Matemaatika Sõnaraamatut – digiõppematerjali loomist toetab Euroopa Liidu kaasrahastus ja sõnaraamatu autoriteks on
õpetajad Kreeka, Eesti ja Hispaania partnerkoolidest. Rahvusvahelise koostöö tulemusena valmiv õppevahend koondab olulisimad I ja II kooliastme matemaatilised põhimõisted neljas keeles ning tänaseks hakkab töö lõpusirgele jõudma. Seekordsel õpirändel keskendusime eelkõige veebipõhise sõnastiku mõistete tõlkimisele inglise keelest kreeka, hispaania ja eesti keelde ning mõistetele lisatud mängude ja ülesannete praktilisele testimisele. Mitmekeelne matemaatika sõnaraamat lisandub varsti kõigile huvilistele kättesaadavate digitaalsete õppematerjalide hulka aadressil https://domath.surju.ee. Lisainfot leiab projekti veebilehelt do-math.weebly.com ja #ETwinningEestis keskkonnast.
Meid võõrustanud kooli õpilased ja õpetajad olid väga sõbralikud, suhtlemisaltid ning avatud ja kooli üldine õhkkond jättis meile väga positiivse mulje. Chalastra koolis saime näha väga huvitavaid tunde, kus lõimiti matemaatikaga nii loodusõpetust, robootikat kui ajalugu. Saime ka ise põnevates tegevustes kaasa lüüa ja koos õpilastega mängida näiteks poodi, et mõista arvutusoskuse tähtsust igapäevaelu toimetustes, aga ka kontrollida nende valmistatud päikesekella täpsust õues päikese käes… ja päikesest Kreekas puudust küll ei ole!
Lisaks projekti tegevustele leidsime võimalusi tutvuda ka kohaliku ajaloo, looduse, vaatamisväärsuste ja maitsvate toitudega. Chalastra asub Põhja-Kreekas, vaid paarkümmend kilomeetrit Thessalonikist, Kesk-Makedoonia piirkonna halduskeskusest ja riigi suuruselt teisest linnast, mille asutas 315 eKr Makedoonia kuningas Cassander. Sarnaselt meie oma Tartuga on Thessaloniki ka suur ülikoolilinn, mis on tuntud oma festivalide, ürituste ja kireva kultuurielu poolest: seetõttu peetakse seda Kreeka kultuuripealinnaks. Ka meie saime osa ühest olulisimast tähtpäevast: 28. oktoobril toimuvatest Ei-päeva pidustustest, millega tähistatakse Kreeka toonase juhi Metaxase vastupanu Itaalia fašistliku diktaatori Mussolini ultimaatumile II maailmasõja ajal. Päeva oluliseks osaks olid Thessalonikis nii sõjaväeparaad
kui ka kirev kultuuriprogramm, mis keskendus piirkonna kultuuripärandi väärtustamisele nii rahvamuusika ja -tantsuetenduste kaudu kui ka näiteks tasuta sissepääsuga linna erinevatesse muuseumidesse.
Õpirände käigus külastasime ka Kesk-Makedoonia piirkonna olulist looduskaitseala Axiose jõe deltas, mis toetab mitmekesiseid veeökosüsteeme ning on oluliseks elukohaks erinevatele veelindudele ja kahepaiksetele. Paraku ohustavad kliimamuutused Kreeka bioloogilist mitmekesisust: tõusvad temperatuurid, muutuvad sademete mustrid ja äärmuslikud ilmastikunähtused muudavad nii loomade kui taimede elupaiku ja häirivad ökosüsteemide õrna tasakaalu. Nende säilitamine on nii valitsuse kui ka erinevate organisatsioonide südameasjaks. Kuna Chalastra on oluline põllumajanduspiirkond, kus toodetakse suur osa Kreekas kasvatatavast riisist ja puuvillast, pööratakse seal suurt tähelepanu sellele, et leida tasakaal tootmise ja looduskaitse vahel.
Thessaloniki lähikonnas asub ka Pella linn, mis oli antiikajal Makedoonia kuningriigi pealinn ja kuulsa väejuhi Aleksander Suure sünnikoht. Aleksander Suur oli alates 336. aastast eKr Vana-Makedoonia kuningas ning teda peetakse antiikaja edukaimaks väejuhiks: tema käe all laienes riik oma esialgsetest piiridest kaugele, alistades nii Egiptuse riigi kui Pärsia impeeriumi ning jõudes välja tänapäevase India aladele. Thessaloníkis endas asub palju erinevaid muuseume ning arvukalt vaatamisväärsusi: linnas saab näha näiteks Valget Torni, Galeriuse kaart, Rotundat ning linna agoraad. Õpirände käigus saime seega näha tõelist ajaloo läbilõiget, sest Thessalonikis seisavad kõrvuti nii antiikaja, Bütsantsi kui ka tänapäeva ehitised ning on lihtne mõista, miks Kreekat Euroopa kultuuri hälliks peetakse. Igal sammul Kreekas kohtad ajalugu ning saad teada palju uut ja huvitatavat. Kreeklased ise on erakordselt sõbralikud, avatud ja külalislahked – lisades siia veel imemaitsvad toidud kreeka köögist ja kauni looduse, muutub selle riigi külastamine tõeliselt erakordseks kogemuseks.
Õpetaja Riina Ollo